Jedna z najpopularniejszych autorek powieści kryminalnych

Katarzyna Bonda (https://www.taniaksiazka.pl/autor/katarzyna-bonda) urodzona 26.08.1977 roku jest z wykształcenia dziennikarką – pracowała w “Super Expressie”, “Nestweeku”, a także “Wprost”. Obecnie współpracuje jako freelancer z wieloma tytułami prasowymi oraz pisze książki. Autorka bestsellerowych powieści kryminalnych, w tym trylogii z Hubertem Meyerem, tetralogii z profilerką Saszą Załuską. Do tej pory książki Katarzyny Bondy sprzedały się w Polsce w nakładzie przekraczającym dwa miliony egzemplarzy.

Jak czytać Katarzynę Bondę?

Jej pierwsza książka – “Sprawa Niny Frank” z miejsca stała się bestsellerem, została wyróżniona nagrodą Debiut Roku 2007. Głównymi bohaterami jej dwóch najpopularniejszych serii są policyjni profilerzy. Pierwsza z nich związana jest Hubertem Meyerem – psychologiem śledczym, który jest w stanie rozwikłać każdą, nawet najbardziej zawiłą sprawę. W skład trylogii wchodzą trzy utwory:

  • “Sprawa Niny Frank”
  • “Tylko martwi nie kłamią”
  • “Florystka”.

Drugą serią są “Cztery żywioły Saszy Załuskiej”, składające się z czterech utworów :

  • “Pochłaniacz”
  • “Okularnik”
  • “Lampiony”
  • “Czerwony pająk”.

Każdy tom to nowa zagadka, z którą ma styczność Sasza – twórczyni portretów psychologicznych. Akcja pierwszego utworu zaczyna się zimą 1993 roku, kiedy to ginie młode rodzeństwo w niewyjaśnionych okolicznościach. Wielkanoc 2013 – do profilerki Saszy Załuskiej zgłasza się właściciel klubu muzycznego, który jest przekonany, że jego wspólnik chce go zabić. Załuska ma mu pomóc dostarczyć dowody, po niedługim czasie dochodzi do strzelaniny w klubie. Szybko okazuje się, że te zabójstwo ma dużo wspólnego z wydarzeniami z 1993 roku. Jedynym kluczem do rozwiązania zagadki może okazać się piosenka sprzed lat. W kolejnych częściach przedstawione są coraz to bardziej zawiłe zagadki, z którymi musi zmierzyć się główna bohaterka. Trylogię warto czytać po kolei, gdyż poznajemy w ten sposób Saszę Załuską i poznajemy jej sposób działania, każda kolejna sprawa wciska czytelnika w fotel coraz bardziej, nie sposób się od niej oderwać. Oprócz trylogii autorka napisała dwie książki dokumentalne “Zbrodnia niedoskonała” oraz “Polskie morderczynie”.

Z czego słynie Katarzyna Bonda?

Reasumując, autorka w swoich powieściach porusza przeróżną tematykę, dlatego każdy znajdzie coś, co go najbardziej zainteresuje. Warto zacząć czytać książki Bondy w takiej kolejności, jakiej zostały wydane, aby krok po kroku poznać głównych bohaterów. Nie jest to oczywiście wymóg – każdy tom to inna trzymająca w napięciu sprawa.

Zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com