Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Wtyczki

Wtyczki – wszystko, co musisz wiedzieć!

Data publikacji 25 października 2022


W zależności od regionu świata, zmieniają się też wtyczki kontaktowe. Warto mieć to na uwadze szczególnie podczas zagranicznych wyjazdów. Niestety, bez odpowiedniej przejściówki może okazać się, że korzystanie z urządzeń elektrycznych, które ze sobą zabraliśmy, jest niemożliwe. Wtyczki występujące na całym świecie określone są kolejnymi literami alfabetu – rozpoczynając od A, kończąc na N. Jakie są poszczególne modele wtyczek?

Wtyczki na mapie świata

Wtyczki typu A oraz B charakterystyczne są dla krajów Ameryki Północnej oraz Środowej. Są one odpowiednie do gniazdek, w których napięcie wynosi 110 V. Typ A posiada jedynie styk ochronny, typ B z kolei bolec uziemiający. Typ C, E i F to wtyczki europejskie, które pasują do gniazdek o napięciu 220 V. Co ważne, nie znajdziemy ich w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Malcie czy Cyprze, gdzie używany jest typ G. Pierwszy z typów to standardowa wtyczka z okrągłymi bolcami. Drugi to z kolei model posiadający otwór na bolec uziemiający, umieszczony w gniazdku. Typ F nie posiada z kolei otworu na bolce, a zamiast tego zawiera dwa metalowe klipy po bokach. Model G charakteryzuje się trzema płaskimi, prostokątnymi bolcami. Typ D charakterystyczny jest dla Sri Lanki, Indii, Nepalu oraz Namibii, a typ H dla Izraela i strefy Gazy. Wtyczki typu I używa się w Australii, Nowej Gwinei, Nowej Zelandii oraz Argentynie, a J w Szwajcarii, Etiopii, Rwandzie, Liechtensteinie oraz na Malediwach. Typ K to model duński, a typ L to wtyczka włoska, używana w Chile, Tunezji, Etiopii oraz na Kubie. Wtyczki o typie M i N stosowane są w Afryce.

Co ważne, wszystkie styczki mogą posiadać standardowy styk prądowy lub styk ochronny. Czym jest styk ochronny?

Czym jest styk ochronny?

Styk ochronny to jeden z wielu elementów łączników wtykowych, który służy do uziemienia lub zerowania przyłączonych do gniazd odbiorników. Swoje zastosowanie znajduje on podczas łączenia urządzeń pierwszej klasy ochronności, a także w pomieszczeniach lub obiektach, w których wymagane są środki ochrony przeciwporażeniowej dodatkowej, czyli tzw. ochrona przed dotykiem bezpośrednim. 

Styki ochronne wtyczek wykonane są podobnie do styków prądowych. Odróżnia je jedynie szerszy przekrój oraz długość. Przekrój styków ochronnych jest z reguły kołowy, a materiał z jakiego są produkowane to mosiądz. Zarówno gniazdka, jak i wtyczki są skonstruowane tak, aby podczas łączenia najpierw nastąpiło połączenie styków ochronnych, a dopiero potem prądowych. Analogicznie, przy rozłączaniu najpierw rozłączają się styki prądowe, a dopiero później ochronne. Decydując się na zakup wtyczek ze stykiem, warto zapoznać się ze stroną internetową https://sklep.elektrospark.pl/wtyczka-ze-stykiem-ochronnym,5615.html

 

Podlewanie tui: jak często podlewać tuje?

Redakcja pol-garden.com.pl

Witamy na Pol-Garden.com.pl – blogu stworzonym z pasji do domu i ogrodu. Nasza redakcja to zespół miłośników pięknych wnętrz i funkcjonalnych przestrzeni. Z zaangażowaniem dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, by inspirować i wspierać naszych czytelników w tworzeniu pięknych wnętrz i ogrodów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?