Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród ziemia ogrodowa

Jak przygotować ogród do nowego okresu wegetacyjnego?

Data publikacji 20 lutego 2023

Kiedy śnieg stopnieje w Twoim ogrodzie, czas najwyższy, aby pomyśleć o przygotowaniu go do wiosny. Z roku na rok obserwuje się coraz gwałtowniejszy jej początek. Z dnia na dzień temperatura wzrasta, a rośliny szybko wypuszczają liście i nowe pędy. O czym należy przede wszystkim pamiętać, aby zapewnić roślinom dobre warunki do intensywnego wzrostu? Poniżej znajdziesz garść praktycznych porad, które pozwolą Ci zadbać o rośliny i cieszyć się ich bujnym kwitnieniem w okresie letnim.

Popraw żyzność gleby

Zimą opady śniegu i coraz częstsze intensywne opady deszczu sprawiają, że gleba szybko jałowieje. Cenne dla roślin składniki odżywcze zostają wypłukane i przeniesione w głębsze warstwy ziemi. A przecież to właśnie ich najbardziej potrzebują rośliny na wiosnę. Pierwsze, wiosenne nawożenie gleby jest bardzo ważne dla roślin wieloletnich. Pomoże Ci także odpowiednio przygotować grządki pod siew warzyw.

Istnieje kilka sposobów, aby poprawić skład ziemi w Twoim ogrodzie. Jeśli jej skład jest kiepski i przez to jest uboga, pełna piasku i żwiru, przyda Ci się ziemia ogrodowa, która zawiera zazwyczaj już nawóz startowy. Poprawi ona skład podłoża, ponieważ oprócz piasku i żwiru zawiera cenny dla roślin torf.

Jeśli jednak Twoja gleba nie jest tak zła, a jedynie chcesz ją wzbogacić o cenne składniki mineralne – wykorzystaj do tego nawozy naturalne. Najlepiej sięgnąć po kompost. Pamiętaj jednak, aby rozsypać go wokół roślin i na grządkach już na początku marca. Dzięki temu pod koniec miesiąca składniki zawarte w kompoście będą dostępniejsze dla roślin.

Nie zapomnij o wiosennym przycinaniu drzew i krzewów

Na wiosnę nie zapomnij także o przycięciu rosnących w ogrodzie drzew – szczególnie owocowych, jak i krzewów ozdobnych. Zanim jednak się za to zabierzesz, pamiętaj, że nie każdy gatunek tego potrzebuje.

Wśród drzew owocowych wiosenne przycinanie należy przeprowadzić najpierw na jabłoniach, później na gruszach, śliwach i morelach. Młode drzewka wymagają przycinania formującego. Ich gałęzie przycina się równomiernie. Starsze drzewa przycina się przede wszystkim, aby zapewnić odpowiedni prześwit między gałęziami. Jeśli są zbyt gęste, światło słonecznie nie dojdzie do każdej gałęzi. U starszych drzew można przeprowadzić także cięcie odnawiające. Usuwa się wówczas gałęzie suche, stare, czyli te które już owocowały i oczywiście chore.

Wiosną przycina się także krzewy ozdobne, ale jedynie te, które kwitną na lato na pędach tegorocznych np. powojniki, róża czy hortensja krzewiasta czy bukietowa. Przycina się je wówczas o 15–30 cm, aby pobudzić krzew do wypuszczenia nowych silnych pędów, na których zakwitną kwiaty.

Odpowiednie przygotowanie ogrodu na wiosnę jest niezwykle ważne i wpływa na kondycję roślin przez cały nadchodzący okres wegetacyjny. Na początku marca nie zapomnij o pierwszym nawożeniu gleby, który uzupełni ją w niezbędne składniki mineralne. Wiosną przeprowadź także niezbędne przycinanie drzew owocowych i krzewów ozdobnych, które kwitną latem na pędach tegorocznych.

Podlewanie tui: jak często podlewać tuje?

Redakcja pol-garden.com.pl

Witamy na Pol-Garden.com.pl – blogu stworzonym z pasji do domu i ogrodu. Nasza redakcja to zespół miłośników pięknych wnętrz i funkcjonalnych przestrzeni. Z zaangażowaniem dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, by inspirować i wspierać naszych czytelników w tworzeniu pięknych wnętrz i ogrodów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?