Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym
Data publikacji 24 stycznia 2022
Styl industrialny narodził się w USA lat 50., w pofabrycznych dzielnicach wielkich miast. Początkowo lofty zamieszkiwali na dziko artyście i inne osoby poszukujące nietypowych rozwiązań, a wystrój był połączeniem kreatywności i konieczności. Czym obecnie wyróżnia się mieszkanie w stylu industrialnym? Jak je urządzić?
Przestrzeń i główne materiały
Jedną z najważniejszych cech mieszkań w stylu industrialnym jest duża, jasna, otwarta przestrzeń. Bardzo często większość pomieszczeń nie jest oddzielona od siebie ściankami działowymi – w bardziej ekstrawaganckich mieszkaniach ta zasada dotyczy nawet łazienki. Zazwyczaj jednak wspólną przestrzeń dzielą kuchnia, jadalnia, przestrzeń przeznaczona do rekreacji i czasem sypialnia. Elementami, które podkreślamy, są okna, najlepiej duże i wysokie, oraz funkcjonalność otwartej przestrzeni.
Z uwagi na pofabrycznych charakter oryginalnych loftów są w nich wykorzystywane niekoniecznie kojarzące się z domem mieszkalnym materiały. Podłoga i ściany mogą być wykonane z betonu architektonicznego, którego nie trzeba już pokrywać tynkiem ani żadną dodatkową warstwą. Ściany dodatkowo możemy ozdobić surowo wykończonym drewnem albo nietypowymi, metalowymi panelami dekoracyjnymi.
Kolory i oświetlenie
Z uwagi na wykorzystane materiały, styl industrialny charakteryzuje się wykorzystaniem niewielkiej gamy neutralnych kolorów – dominują szarości, brązy i czerń. Chociaż zazwyczaj nie poleca się ciemnych kolorów, w mieszkaniach w stylu rustykalnym nie stanowią one problemu, a to z uwagi na znaczną ilość dziennego światła i przestronność.
Należy jednak równie dobrze zadbać o oświetlenie sztuczne. Najlepiej sprawdzą się żarówki LED, które emitują jaśniejsze światło, zużywając jednocześnie wielokrotnie mniej energii, niż inne rodzaje. Wybierzmy takie o białej barwie światła, imitującej światło dzienne – wyjątek stanowią ozdobne lampki i lampy nocne, które mogą mieć światło żółte.
Meble i dodatki – kreatywny eklektyzm
Jeśli chodzi o dobór mebli i dodatków do mieszkania w stylu industrialnym, mamy tutaj pewną dowolność. Dobrze wpasują się w nie meble z metalowymi nogami, z surowo wykończonego drewna, ale należy pamiętać o korzeniach stylu industrialnego – lofty artystów były często urządzone tym, co akurat było pod ręką. Czyli wszelkie odnowione meble, nawet z poprzedniej epoki, znaleziska z pchlich targów, kreatywnie przetworzone przedmioty z drugiej ręki znajdą swoje miejsce w przestronnym, industrialnym mieszkaniu.