Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród Kwiaty do ogrodu

Ptaki, pszczoły i kwiaty w ogrodzie

Data publikacji 1 lutego 2022


Zastanawiasz się, jak urządzić ogród w taki sposób, by był nie tylko źródłem przyjemności dla mieszkańców i gości Twojego domu, ale również stanowił przyjazną ostoję dla dzikich gatunków roślin i zwierząt? Ekologiczne, przyjemne dla oka ogrody nie wymagają wcale wielu zabiegów, a stają się coraz popularniejsze. Podpowiadamy, jakie wybrać ozdoby, dodatki i kwiaty do ogrodu, aby stworzyć uroczy, pełen życia zakątek w środku miasta!

Kwiaty w ogrodzie – rodzime gatunki

Zarówno obsiewając trawniki (oczywiście mieszanką różnych gatunków traw i kwiatów polnych, które dadzą nam piękną i bioróżnorodną łąkę), jak i sadząc bardziej ozdobne kwiaty, krzewy czy drzewa na grządkach, musimy wziąć pod uwagę nie tylko ich wymagania co do środowiska i opieki oraz względy estetyczne, ale również ich możliwy wpływ na środowisko naturalne. Najlepiej jest sadzić w swoim ogrodzie rośliny rodzimych lub już dawno zasymilowanych gatunków. Nie tylko stworzymy w ten sposób środowisko przyjazne dla lokalnej fauny, ale również zapobiegniemy ewentualnemu rozprzestrzenianiu się gatunków inwazyjnych poza nasze ogrody, gdzie mogłyby stanowić zagrożenie dla roślin naturalnie występujących na terenie naszego kraju.

Poidełka i schronienia dla zwierząt

Oprócz wabiących i stanowiących źródło pożywienia roślin, powinniśmy umieścić w ogrodzie również schronienia i poidła dla zwierząt, które chcemy tam ugościć. O ile motyle i wiele innych owadów nie potrzebuje konkretnej infrastruktury, żeby uznać nasze ogrody za dobre do zamieszkania miejsce, o tyle inne zwierzęta bywają bardziej wybredne. W ofertach sklepów ogrodniczych bez problemu znajdziemy budki lęgowe dla ptaków, domki dla jeży i trzmieli. Należałoby również urządzić wodopój dla ogrodowych gości – dla jeży wystarczy położyć miskę z wodą w pobliżu ich kryjówki, a w poidełku dla ptaków możemy umieścić liście i patyki, dzięki którym będą mogły z niego korzystać również owady bez ryzyka utonięcia.

Dzikie gatunki pszczół

Przede wszystkim warto jednak zadbać o zapewnienie miejsc do budowy gniazd przedstawicielom dzikich gatunków pszczół. Dlaczego w miastach i na przedmieściach jest to znacznie skuteczniejsze działanie mające na celu ochronę naturalnych ekosystemów, niż hodowla pszczół miodnych? Pszczoły miodne są gatunkiem udomowionym, a więc bardziej podatnym na choroby, bardziej wybrednym (zapylają tylko najbardziej miododajne kwiaty), a jako „żołnierze” mające za zadanie obronę gniazda, są również bardziej agresywne niż ich samotnicze kuzynki. Dzikie pszczoły nie żądlą ludzi ani nie wymagają żadnej opieki, za to zapylają olbrzymie ilości roślin w pobliżu swoich gniazd.

wykrywanie wycieków wody małopolsce

Redakcja pol-garden.com.pl

Witamy na Pol-Garden.com.pl – blogu stworzonym z pasji do domu i ogrodu. Nasza redakcja to zespół miłośników pięknych wnętrz i funkcjonalnych przestrzeni. Z zaangażowaniem dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, by inspirować i wspierać naszych czytelników w tworzeniu pięknych wnętrz i ogrodów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?