Zmiany w ogrodzie – jak założyć trawnik?
Data publikacji 30 stycznia 2022
Zadbany trawnik to idealna wizytówka dla jego właścicieli. Jak założyć trawnik w taki sposób żeby długo cieszył oko? Diabeł ukryty jest w szczegółach, więc im więcej pracy włożonej na początku, tym łatwiej później utrzymać trawę w nienagannym stanie.
Przygotowania
Na samym początku należy nakreślić kształt planowanego trawnika. Można go oznaczyć przy pomocy wbitych kawałków drewna i przywiązanych do nich sznurków. Dzięki takiemu sposobowi mamy pewność, że przyszły trawnik będzie miał idealne kąty i długości boków.
Następnym krokiem jest przekopanie ziemi. Żeby to zrobić należy wbijać szpadel na pełną głębokość i odwrócić wykopaną zawartość. Czynność taką należy wykonać bardzo sumiennie. Przy okazji przekopywania można do gleby dodać nawozu, który polepszy jej właściwości.
Warto zastanowić się także nad wyborem gatunku trawy. Może mieć na to wpływ to, czy na trawnik ktoś będzie wchodził, czy też trawa ma mieć znaczenie wyłącznie estetyczne.
Zakładanie trawników o znaczeniu czysto ozdobnym wymusza jeszcze jedną czynność. Między głębsze, a płytsze warstwy ziemi układa się agrowłókninę, która ma zapobiegać pojawianiu się chwastów. Materiał taki nie przeszkadza trawie w ukorzenianiu się, ale znacznie utrudnia przechodzeniu na zewnątrz niechcianej roślinności.
Dobre nawadnianie
Okresy letnie w Polsce stają się coraz trudniejsze dla ogrodników. Duża ilość słońca i skąpe opady sprawiają, że trawa żółknie i usycha. Dobrym rozwiązaniem jest doprowadzenie specjalnych węży z otworami. Ułożenie ich w odpowiednich odległościach sprawia, że w łatwy sposób można nawilżyć ziemię bez konieczności chodzenia z konewką. O takich udogodnieniach warto pomyśleć już na etapie planowania trawnika, dzięki czemu można uniknąć późniejszego kopania i pogarszania stanu wizualnego całej ekspozycji.
Wisienka na torcie
Jeśli wszystko uszykowane jest tak, jak trzeba to nie pozostaje już nic innego, jak czekać na efekty swojej ciężkiej pracy. Można zacząć myśleć o dekorowaniu dodatkowymi elementami, takimi jak znane wszystkim krasnale lub inne elementy, które mają rozbudzać wyobraźnię. Ciekawym elementem, który znacznie poziom efektów wizualnych są wodospady, które można zrobić samemu przy okazji skalniaka lub nabytego w całości elementu, który wystarczy wkopać i napełnić wodą oraz podłączyć do prądu. To i inne elementy są drobiazgami, które zawsze można zmienić w przypływie nowych pomysłów i inwencji twórczej – bo w końcu każdy lubi zmiany w otoczeniu, nawet jeśli są bardzo małe.