pol-garden.com.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

PoradyWnętrza

Aranżacje sypialni – porady i inspiracje

Aranżacje sypialni – porady i inspiracje

Sypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Dobrej jakości sen jest jednym z czynników kluczowych dla naszego dobrego zdrowia i samopoczucia, a otoczenie, w jakim zasypiamy, również ma na nas wpływ. O czym warto wiedzieć, przygotowując aranżacje sypialni? Jakie cechy powinno spełniać wnętrze pokoju, aby zapewnić nam dobry sen?

Kolory i światło

Jednym z czynników, który ma wpływ na jakość snu, są kolory dominujące w pomieszczeniu. Nie wszyscy co prawda reagujemy na barwy równie mocno, warto jednak wiedzieć, które kolory pomagają nam się wyciszyć, a które wręcz odwrotnie. Kolor farby, którą pomalujemy ściany, będzie dominował w pomieszczeniu, ponieważ stanowią one największą widoczną powierzchnię. Najlepiej będzie pomalować ściany na neutralny kolor – złamane biele, ecru, jasnoszary czy chłodne beże, a jeżeli wolimy bardziej ożywione kolory, wybierzmy wyciszające, nienasycone odcienie niebieskiego, zielonego albo jasnego fioletu. Unikajmy natomiast odcieni neonowych i jaskrawych, pomarańczowego, mocnej żółci, czerwonego i różowego, które mogą działać energetyzująco i utrudniać zasypianie.

Istotne jest również oświetlenie sypialni, zarówno naturalne, jak i sztuczne. Okna, szczególnie jeśli wpada przez nie dużo światła dziennego albo światła z ulicy, powinniśmy wyposażyć w grube zasłony albo rolety, które należy zaciągać przed położeniem się spać. Dopiero w ciemności nasz mózg wysyła sygnały pozwalające uwolnić odpowiednie ilości hormonu snu. Z tego samego powodu, sztuczne światło w sypialni powinno być niezbyt jaskrawa, o ciepłej, żółtej barwie światła, jaką w naturze daje ogień, a nie słońce, najlepiej z możliwością regulacji intensywności.

Wybór mebli i układ pokoju

Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego łóżka i materaca. Nie warto na nich oszczędzać – wysokiej jakości materac będzie nam dobrze służył przez lata. Istotne, aby odpowiednio dobrać jego miękkość i to, jak dopasowuje się do ciała – generalnie lepiej śpimy na materacach twardszych i elastycznych, niż zbyt miękkich. Obecnie coraz bardziej popularne stają się futony, japońskie materace z naturalnym, bawełnianym wypełnieniem, które można z łatwością zwinąć i przechowywać łatwiej, niż składane łóżka. Jeżeli pozwala nam na to wielkość i ilość pomieszczeń w domu, projekt sypialni powinien uwzględniać jedynie łóżko i ewentualnie szafkę nocną – dla higieny snu jest korzystne, żeby ten pokój kojarzył się jedynie z wypoczynkiem. A w wypadku, gdy musimy wstawić do sypialni biurko do pracy, warto pomyśleć o wizualnym oddzieleniu go od łóżka, na przykład parawanem.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.