Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród

Ogród japoński – orientalny sposób na aranżację

Data publikacji 25 stycznia 2022

Przenieśmy się do krainy orientu. Przed naszymi oczami rozpościerają się góry, wyspy, rzeczki i łagodne zatoki. Warto spocząć na chwilę przy cichutko szumiącym strumyczku, usiąść na kamieniu i oddać się kontemplacji tego pięknego miejsca. Piękna ta Japonia prawda? Błąd! Wcale nie znaleźliśmy się w Kraju Kwitnącej Wiśni, tylko w idealnie wypielęgnowanym japońskim ogrodzie. To taki orientalny krajobraz w miniaturze. To także świetny pomysł na aranżację naszej własnej przestrzeni ogrodowej. Miejsce gdzie będziemy mogli zrelaksować się po ciężkim dniu i pooddychać nieco subtelną filozofią zen, powrócić do równowagi ciała i ducha…

Ogród japoński – filozofia przyrody

Nie przez przypadek Richard Chamberlain w serialu „Szogun” na sam początek swojej orientalnej przygody, trafia właśnie do typowego japońskiego ogrodu. To jedna z takich wizytówek Kraju Kwitnącej Wiśni, swoiste zaproszenie do bardzo specyficznej kultury i filozofii.

Japońska sztuka kształtowania krajobrazu czerpie pełnymi garściami z religijnego kultu przyrody. Ma to swoje korzenie zarówno w szintoizmie, jak i w naukach buddyzmu. Natura traktowana jest bowiem przez Japończyków jako droga boskiej, czystej egzystencji. Człowiek podlega bezwzględnie prawom natury, dlatego należny jest hołd oddawany przyrodzie. To relacja, która jest nie tylko źródłem doznań estetycznych, ale także sposobem na poznawanie i doświadczanie siebie samego w otaczającym świecie.

Elementy krajobrazowe w japońskim ogrodzie

Światło i cień, kamień i woda – te kontrastowe zestawienia dobrze symbolizują ogólne założenie architektoniczne japońskich ogrodów.

Na pierwszym miejscu jest woda. To ona w metaforyczny sposób uzmysławia przemijanie życia, ale także drąży kamień, zatem symbolizuje siłę życiowej energii. Woda w ogrodzie japońskim może przybrać formę bulgoczącego strumienia, fontanny lub stawu. Szczególne wrażenie robią wielopoziomowe kaskady, spływające po naturalnych skałach lub specjalnie przygotowanych rynienkach z drewna i kamieni. Wsłuchanie się w tą szczególną muzykę ogrodowego krajobrazu, w szum przepływających strumieni, to idealny sposób na relaks i oddanie się refleksji.

W opozycji do wody stoją kamienie, stąd takie namnożenie ich w japońskich ogrodach. Omszałe i naturalne głazy wpisują się idealnie w zieleń ogrodu, a także biorą czynny udział w kreowaniu i kierowaniu wodnych strumieni. Wykorzystane na naturalnych wzniesieniach symbolizują poza tym górski krajobraz. Z kamieni wykonuje się gustowne ozdoby ogrodowe – misy, lampiony czy miniaturowe pagody.

Wisienką (nomen omen) na tym orientalnym, ogrodowym torcie są oczywiście rośliny. Ciągle bardzo modne są drzewka bonsai – idealne uzupełnienie do miniaturowych modeli świątyń i typowych japońskich, papierowych domków. Do aranżacji wykorzystuje się również sosny drobnokwiatowe, fikusy, bukszpany i ostrokrzewy. Całą tą zieloną mozaikę uzupełniają trawy i mchy.

wykrywanie wycieków wody małopolsce

Redakcja pol-garden.com.pl

Witamy na Pol-Garden.com.pl – blogu stworzonym z pasji do domu i ogrodu. Nasza redakcja to zespół miłośników pięknych wnętrz i funkcjonalnych przestrzeni. Z zaangażowaniem dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, by inspirować i wspierać naszych czytelników w tworzeniu pięknych wnętrz i ogrodów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?