pol-garden.com.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

DomPorady

Budowa domu czy kupno mieszkania – na co się zdecydować?

Budowa domu czy kupno mieszkania – na co się zdecydować?

Wiele osób zastanawia się co wybrać – dom czy mieszkanie. Tak naprawdę nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszego budżetu i stylu życia. W wielu przypadkach to właśnie pieniądze decydują o tym co wybierzemy.

Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Jednym z aspektów, które mają decydujący wpływ na naszą przyszłość są pieniądze. Ceny materiałów budowlanych i robocizny stale rosną. Przez to budowa domu może okazać się znacznie droższa niż kupno mieszkania o tej samej powierzchni. Dodatkowo pod budowę domu musimy kupić działkę. Działki w mieście są drogie, dlatego z reguły domy buduje się na obrzeżach miast bądź w sąsiednich wsiach. Plusem domu jest to, że możemy zaplanować rozkład pomieszczeń na etapie projektowania. W przypadku mieszkania nie mamy takiej możliwości. Jednak nowoczesne budownictwo dąży do tego, żeby nawet w małych mieszkaniach rodzina mogła swobodnie żyć. Stąd też standardem jest połączenie kuchni z salonem. W ten sposób w małych pięćdziesięciometrowych mieszkaniach mieści się salon z aneksem kuchennym i dwa pokoje. Jest to idealne rozwiązanie dla rodziców z jednym bądź dwójką dzieci.

Zalety i wady budowy domu

Główną zaletą budowy domu jest fakt, że możemy kupić działkę o dowolnej wielkości. Oczywiście wszystko zależy od budżetu, którym dysponujemy. Jeśli zależy nam na dużym ogrodzie, to warto zdecydować się na wieś, gdzie działki są dużo tańsze niż w mieście. Minusem tego rozwiązania będzie dojazd do pracy czy szkoły. Ogród to także dodatkowy obowiązek. W końcu trzeba zadbać o ogródek, żeby dobrze wyglądał. Dla jednych będzie to minus, a dla innych plus. Niewątpliwie plusem posiadania domu jest możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu wraz z rodziną i przyjaciółmi. W ogrodzie możemy grillować, a także organizować imprezy okolicznościowe, takie jak np. urodziny. Dom jest także dobrym wyborem jeśli lubimy słuchać głośno muzyki czy gramy na jakimś instrumencie. W domu od sąsiadów oddziela nas nie tylko ściana, ale także ogród. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na więcej swobody.

Zalety i wady mieszkanie w bloku

Dużą zaletą mieszkania jest to, że osiedla budowane są w dobrych lokalizacjach. Oznacza to, że będziemy mieć blisko do sklepu, szkoły czy centrum miasta. Mieszkanie jest dobre dla osób bez prawa jazdy bądź samochodu. W miastach jest bowiem dobra komunikacja miejska, która umożliwia nam dotarcie w dowolne miejsce. Minusem mieszkania mogą być sąsiedzi. W blokach mamy wiele mieszkań i tak naprawdę nie wiemy na jakich sąsiadów trafimy. Na nowych osiedlach z reguły spotkamy więcej młodych ludzi. Zatem jeśli mamy bądź chcemy mieć dzieci, to mieszkanie jest dobrym wyborem.

Udostępnij