Co można sadzić pod drzewami owocowymi?
Data publikacji 28 lutego 2023Nierzadko można spotkać się ze stwierdzeniem, iż miłośnicy ogrodnictwa i sadownictwa cierpią na brak wolnej przestrzeni do uprawy nowych roślin. Jak się okazuje, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać miejsce pod drzewami owocowymi. Pojawia się jednak pytanie, które rośliny będą dobrze żyły ze sobą w symbiozie? Czy nie powstanie między nimi rywalizacja o składniki odżywcze z gleby, o wodę, co może wpływać na potencjał upraw, wydajność kwiatostanów, wybarwienie owoców i dalszy wzrost tychże roślin? Oto kilka przykładów, które bez obaw można posadzić pod drzewami owocowymi!
Lawenda — dekoracyjna roślina odstraszająca mrówki
Lawenda to jedna z tych roślin, które nie tylko pięknie prezentuje się w ogrodzie, także pod drzewami owocowymi, ale również odstrasza mrówki, które często korzystają z darów natury i osiedlają się w okolicach drzew, czekając tym samym na słodkie owoce. To poza tym krzew, który pięknie się rozrasta, zachowuje swoje walory dekoracyjne dzięki nieustannie utrzymywanej zieleni wieńczonej przez drobne, fioletowe lub białe kwiaty. Będzie piękną ozdobą ogrodu i sadów. Można ją kupić w sklepach prowadzących centrum ogrodnicze.
Żurawka — idealny krzew do sadzenia pod drzewami owocowymi
Żurawka to niezbyt wymagająca roślina, która cieszy się rosnącą popularnością ze względu na swój dekoracyjny charakter. Rośnie na wilgotnych i zacienionych miejscach, co czyni ją idealnym kandydatem na roślinę pod drzewami owocowymi. Ponadto żurawka toleruje kwaśną glebę, a drzewa owocowe zakwaszają ją wokół siebie, co sprawia, że jest to roślina idealna na tego rodzaju teren. Warto również dodać, iż żurawki mają płytki system korzeniowy, dlatego nie konkurują w dużym stopniu z korzeniami drzewa owocowego o wodę i składniki odżywcze.
Paproć — stały bywalec centrum ogrodniczych, którego nie może zabraknąć w okolicy drzew owocowych
Paprocie to rośliny, które bardzo dobrze rosną w zacienionych i wilgotnych miejscach, również pod drzewami owocowymi. Decydując się na paprocie, nie trzeba martwić się o to, czy poradzą sobie w takim warunkach, ja teren sadu, Z natury są to rośliny wiatrosiewne, co oznacza, że mogą rosnąć na terenie, na którym zwykle inne rośliny nie mogłyby sobie poradzić. Co więcej, są to rośliny, które nie konkurują swoim systemem korzeniowym o wodę i składniki odżywcze. Zacienienie zapewnia im optymalne warunki, takie jak niebezpośrednie oświetlenie, co sprzyja ich bujnemu wzrostowi, a tym samym dekoracyjności drzew znajdujących się w sadach i w ogrodach z częścią wydzieloną na drzewa owocowe.