pol-garden.com.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

BudownictwoDom

Dom bez pozwolenia, jakie są jego zalety

Dom bez pozwolenia, jakie są jego zalety

Obecnie bardzo modne jest stawanie domów, na które nie jest potrzebne pozwolenie. Dzięki temu można przyspieszyć całą budowę domu i cieszyć się szybciej z przeprowadzki do wymarzonego domku.

Co daje dom bez pozwolenia?

Przede wszystkim takie domy mają zmniejszony okres oczekiwania na dokumenty oraz ilość dokumentów jest znacznie mniejsza niż w przypadku domów na pozwolenie. Warto też dodać, że od stycznia można budować nawet do siedemdziesięciu metrów bez żadnego pozwolenia. Jest to bardzo duże ułatwienie dla inwestorów. Należy jednak wiedzieć, żeby postawić taki dom, który nie wymaga zgłoszenia, to nie może on przekraczać dwóch kondygnacji. Przed przystąpieniem do budowy, trzeba jedynie zgłosić, że dom powstaje do celów tylko i wyłącznie mieszkalnych, a nie na przykład zarobkowych. Dobrze jest, gdy dach ma choć umiarkowanie nachylenie, które pomoże spaść nadmiarze deszczu lub śniegu. Warto też wiedzieć, że cały dom musi zmieścić się na działce. Do budowy domu, który nie wymaga pozwolenia, nie ma także obowiązku wzywania kierownika budowy ani prowadzenia dziennika budowy. Jedynie należy powiadomić nadzór budowlany o rozpoczęciu prac budowlanych i projektanta, który czuwa nad tym, by wszystko było zgodne z ustalonym projektem domu. Inwestor bez zmian musi natomiast wezwać geodetę i dokonać geodezyjnego pomiaru terenu, a po zakończeniu budowy będzie musiał geodeta wykonać geodezyjną inwentaryzację powykonawczą.

Jakie dokumenty są potrzebne do domu na zgłoszenie?

Gdy chcemy mieć dom na zgłoszenie, to będą nam potrzebne następujące dokumenty: oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością tylko do celów budowlanych, trzy egzemplarze projektu budowlanego oraz decyzję o warunkach zabudowy, w przypadku gdy teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania. Można również mieć pełnomocnictwo dla na przykład architekta, jeśli chcemy, by to on nas reprezentował w urzędach.

Dzięki temu ułatwieniu można w szybszy i prostszy sposób postawić swój wymarzony dom. Nie jest potrzebne już wyciąganie dużej ilości dokumentów jak w przypadku domu na pozwolenie. Dodatkowo także nie trzeba czekać przymusowych sześćdziesięciu dni na to, by urząd rozpatrzył nasz wniosek o budowę domu. W przypadku domu bez pozwolenia czas oczekiwania na zgodę trwa do dwudziestu jeden dni. Są to jedyne formalności, które trzeba przejść, gdy chcemy mieć postawiony szybko dom. Wiele inwestorów może dzięki tej decyzji szybciej wybudować piękne i wymarzone domy. Jest to też bardzo duża oszczędność finansowa.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.