Gatunki dalii – ile ich jest i czym się różnią?
Data publikacji 9 lutego 2025
Dalie ogrodowe nazywane również georginiami, to jedne z najpiękniejszych kwiatów letnio-jesiennych. Ich wyjątkowe walory dekoracyjne sprawiły, że powstało mnóstwo odmian i gatunków, które różnią się pokrojem, wysokością oraz barwą kwiatów. Dalia może mieć kwiaty pojedyncze, półpełne lub pełne, które przybierają kształty od spłaszczonych po kuliste. Na świecie istnieje kilka tysięcy odmian tych roślin, z czego w Polsce spotkać można około 60. Zobacz, jak prezentuje się ogólny podział i które kwiaty są najbardziej cenione przez polskich ogrodników.
Jakie gatunki dalii warto wyodrębnić?
Dalie pojedyncze to niskie, krzaczaste rośliny, które nie posiadają tak dużych, efektownych kwiatów jak inne grupy, dlatego rzadziej pojawiają się w ogrodach. Przykładowe odmiany to: Luiza, Northwest Cosmos czy Mies. Dalie półpełne cieszą się z kolei większą popularnością i można je podzielić na kilka rodzajów m.in. podwójne (peoniowe), anemonowe czy kołnierzykowe. Najbardziej liczną grupą są dalie pełne – dekoracyjne, półkaktusowe, kaktusowe, kuliste oraz pomponowe. Odmiany, które nie pasują do żadnej z powyższych grup, zaliczane są do grupy dalii „różnych”, takich jak dalie goździkowe czy chryzantemowe.
Sadzenie dalii – o tym musisz wiedzieć!
Rośliny można wysadzać w gruncie lub doniczce – warto jednak zadbać o ich wysoką jakość. Jakościowe sadzonki dalii znaleźc można tutaj https://cebule-kwiatowe.pl/sadzonki-dalii/. Jeżeli planujesz sadzenie w gruncie, rób to najlepiej w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko ostatnich przymrozków. Pierwsze pędy powinny pojawić się po 10-14 dniach od posadzenia. Sadzonki dalii w doniczkach trzeba chronić przed przymrozkami – jeśli posadzisz je na początku maja, obserwuj temperatury i wnoś je do domu w czasie chłodniejszych dni. A gdzie sadzić rośliny? Dalie uwielbiają słońce, dlatego najlepiej posadzić je na stanowisku dobrze nasłonecznionym. Unikaj miejsc w cieniu drzew, które mogłyby je nadmiernie zacieniać. Rośliny powinny być również osłonięte od silnego wiatru, aby ich delikatne łodygi nie uległy uszkodzeniu.
Jakie odmiany dalii są najbardziej cenione?
Dużą popularnością wśród ogrodników cieszą się dalie kaktusowe, które charakteryzują się długimi, wąskimi płatkami, przywodzącymi na myśl kolce kaktusa. Kwiaty mają średnicę od 10 do 20 cm i są idealne zarówno do ogrodu, jak i na kwiaty cięte. Z kolei dalie pełnokwiatowe, wyróżniające się kulistymi, pełnymi kwiatami, są często wybierane do bukietów i kompozycji florystycznych. Jeżeli zależy Ci na stworzeniu bardzo dekoracyjnej aranżacji, możesz postawić na dalie pomponowe, które mają małe, okrągłe kwiaty przypominające pompony. Tego typu rośliny są sadzone w ogrodach skalnych i mimo że osiągają niewielkie rozmiary, rosną w zwartych grupach, sprawiając, że rabaty prezentują się bardzo atrakcyjnie i kolorowo.
Najpopularniejszą grupą dalii w Polsce pozostają jednak dalie dekoracyjne, które posiadają duże, płaskie kwiaty z szeroko rozstawionymi płatkami. Dostępne są w różnych kolorach, w tym odmianach jednobarwnych, dwubarwnych i wielobarwnych.
Artykuł sponsorowany