Anodowanie – wiele zastosowań
Data publikacji 24 września 2022
Poszukujesz odpowiedniej firmy do przeprowadzenia procesu anodowania profili aluminiowych? Najlepiej zwrócić się z tym do profesjonalistów. Dobrym pomysłem będzie wybranie firmy, która posiada nowoczesną linię produkcyjnej przeznaczoną właśnie do uszlachetniania powierzchni aluminiowych. Warto zwrócić także uwagę na to czy firma świadczy inne usługi związane z budownictwem, gdyż wtedy zwiększa się jej wiarygodność jako potencjalnego usługodawcy.
Anodowanie profili aluminiowych – czym jest?
Anoda jest specjalną powłoką, dzięki której aluminium uzyskuje nowe aspekty dekoracyjne i użytkowe, przez co poszerza się zakres zastosowania metalu. Anodowanie jest metodą galwanizacji, czyli procesem wytwarzania powłoki na określonym materiale. W przypadku anodowania, galwanizacja polega na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku na powierzchni aluminium. W ten sposób można zabezpieczyć powierzchnię przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak korozja. Ponadto metal staje się odporniejszy oraz uzyskuje efekt dekoracyjny. Stopy aluminium poddane procesom galwanicznym uzyskują charakterystyczną powierzchnię o różnych barwach. Aliplast na swojej stronie internetowej https://www.aliplast.pl/oferta/uslugi/anodowanie-profili-aluminiowych oferuje elektrobarwienie w takich kolorach, jak jasny szampan, szampan, oliwka, brąz czy czerń. Możliwe jest również pozostawienie naturalnej barwy metalu.
Warto zwrócić uwagę na to, że sam proces anodowania metalu jest raczej skomplikowany. Najpierw profil powinien zostać odtłuszczony, trawiony w sodzie kaustycznej i przepłukany. Dopiero w następnej kolejności można przystąpić do anodowania, które również składa się z kilku etapów.
Zastosowanie techniki anodowania
Elementy poddane anodowaniu są powszechnie stosowane w wielu dziedzinach współczesnego przemysłu. Poza omówionym wcześniej zastosowaniem w budownictwie stosuje się je także w dekoracji z uwagi na swoją estetykę. Anodowanie obecne jest także przy produkcji elektroniki, w przemyśle stoczniowym i w branży lotniczej.
Chociaż wiele z korzyści anodowania aluminium zostało już wymienionych, warto jeszcze raz się im przyjrzeć, by zrozumieć powód, dla którego anodowanie może być stosowane w wielu różnych branżach. Odporność na czynniki zewnętrzne i wytrzymałość są bardzo często pożądanymi cechami materiałów, z których stworzy się później większą całość. Nie należy także zapominać o tym, że powierzchnia, która została poddana anodowaniu nie jest toksyczna i wykazuje stabilność chemiczną. Ponadto, koszty obróbki metodą anodowania są istotnie niższe niż w przypadku malowania proszkowego.