Dlaczego warto zainwestować w dom szkieletowy?
Data publikacji 1 marca 2022Domy szkieletowe są niezwykle popularne w krajach Ameryki Północnej i w Skandynawii. W Polsce dopiero od niedawna inwestorzy zaczynają się interesować tym typem budownictwa. Czy warto budować dom szkieletowy? Jakie są jego wady i zalety?
Dom szkieletowy – co to takiego?
W Polsce wciąż dominują domy murowane. Ciekawą opcją może być dom szkieletowy. Wprawdzie większość na hasło „dom szkieletowy” wciąż myśli o typowych domach letniskowych, to jednak zupełnie coś innego. Wystarczy przyjrzeć się domom jednorodzinnym w USA. Praktycznie wszystkie są wykonane w tej technologii.
Czym wyróżnia się technologia szkieletowa? Najpierw wykonywany jest szkielet, składający się z pionowych i poziomych belek drewnianych. Szkielet wypełnia się izolacją, którą pokrywa się foliami paroizolacyjnymi oraz zwykle płytami gipsowo-kartonowymi. Elewacje można pokryć drewnem, tynkiem czy np. płytkami klinkierowym.
Wady i zalety domu szkieletowego
Zwykle zastanawiając się, czy warto budować dom szkieletowy, myśli się przede wszystkim o jego wadach. Wiele z nich to zwykłe mity, jak np. stwierdzenie, że nie jest to dom na polską zimną i wilgotną pogodę. Jest to też pokłosie budowania tego typu domów, które były źle zaprojektowane i wykonane z fatalnych materiałów.
Dobrze zbudowany dom o konstrukcji szkieletowej ma wiele zalet. Szybko się go buduje, jest zwykle tańszy od tych w tradycyjnej technologii. Można go postawić nawet zimą. W razie potrzeby łatwo go rozbudować.
Ponieważ większość tego typu domów buduje się z prefabrykatów, trudno jest zaoszczędzić na samodzielnym wykonawstwie wielu rzeczy. Nie można też podzielić budowy na etapy. Za to przy niektórych projektach stawianie domu trwa dosłownie tydzień (nie licząc wykonania płyty fundamentowej i uzyskania przez nią niezbędnej wytrzymałości).
Ważne są dobre materiały
Obecnie jest coraz więcej ciekawych projektów domów szkieletowych. Decydując się na budowę takiego domu, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość użytych do budowy materiałów. Zainwestowanie w dobre drewno, które przecież stanowi konstrukcję domu, na pewno przyniesie korzyści w postaci bezproblemowego użytkowania przez długie lata.
Dobra izolacja sprawi, że dom będzie ciepły. Możliwe jest nawet stworzenie domu pasywnego w tej technologii. Wtedy należy zwrócić uwagę na likwidację ewentualnych mostków cieplnych. Niezbędne będzie także zainstalowanie systemu wentylacji mechanicznej oraz ogrzewania, które wykorzysta energię odnawialną.
Do budowy domu koniecznie trzeba wybrać solidną firmę, która będzie gwarantem, że budynek zostanie wykonany prawidłowo i solidnie.